Перейти к содержанию



Engineers

Інженер-конструктор, варто чи ні...?

Рекомендуемые сообщения

Доброго дня,  товариство! 

Питанням еміграції до Канади зацікавився на початку грудня 2018 року.  Багато читав,  багато шукав,  багато збирав,  - одним словом,  провів непогану пошукову роботу,  приблизно знаю алгоритм дій та об'єм фінансів для переїзду. Прочитав майжі всі теми з "чемодану" по Канаді, дуже сподобались розповіді тих,  хто вже пустив хоч якесь коріння.  

Зараз для мене основне питання,  - ким я буду там працювати? Мені 27, 3 роки працював викладачем у ВУЗі,  дописав, але не захистив дисертацію,  тут мене Бог милував і я покинув це невдячне в Україні діло (170 доларів з/п і дружина йде в декрет,  - це задниця).  Пішов і вже 2 роки працюю по спеціальності "інженер-механік-конструктор", паралельно виконуючи обов'язки проектного менеджера (отримав замовлення від клієнта,  поговорив з ним,  розібрався,  спроектував виріб,  передав креслення на виробництво,  знайшов нестандартні комплектуючі,  контроль виробництва і т.д.). На одній фірмі проектую торгівельне обладнання (дисплеї,  лайтбокси,  стійки,  стелажі), на іншій,  - різні коплекси (дробарки,  гранулятори,  ланцюгові/шнекові конвеєри,  сепаратори). Працюю в Solidworks та CATIA. Англійський,  - хороший технічний,  але "стронг рашн акцент" (по вечорах дивлюсь фільми в оригіналі,  повторюю за акторами,  вже записався на курси) 

Так ось питання, - чи потрібні в Канаді ось такі широкопрофільні інженери? Бо я бачу,  що там потрібні тільки газовики/нефтяники. Чи варто витрачати ще півтори роки часу на перекваліфікацію і потім думати,  чи візьмуть мене без досвіду роботи? Чи на інженерну спеціальність взагалі не треба дивитись?

От це і є зараз останнім стримуючим фактором.  Абсолютно не хочеться приїхати туди і сидіти думати "ким же я хочу працювати". Хоча з останніми виборами президента емігрувати прийдеться набагато швидше. 

Багато понаписував,  аби читачів не злякати...) 

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

За всю канаду не скажу, но вот прямо сейчас компания (в которой тружусь) ищет например такое:

-----

Description


We are seeking a Mechanical Engineering student to enable design, integration and verification of key technologies on world-class, state-of-the-art analytical instruments. The role is part of the Hardware Product Development team. In this capacity, the candidate will be part of high-performance, multi-disciplinary teams participating in all phases of product development, including product commercialization and concept realization with our engineering and scientific community.  This is a contract position with a duration of approximately 12-16 months, depending on the program and availability.


RESPONSIBILITIES:


Work closely with engineers, manufacturing, and technologists to design, kit, assemble and integrate components and sub-assemblies for R&D-grade test-beds (i.e. mass spec instrumentation)


Evaluate and troubleshoot prototype components and assemblies, including jig & fixture design 


Perform engineering calculations such as tolerance analysis, elements of structural and thermal analyses, etc.


Work with Buyers and Procurement Engineers to source materials, parts, and assemblies from the most appropriate vendors. 


Maintain strict compliance with ISO13485, cGMP, QSR and other applicable Quality Management System standards

#LI-SL1.

 

Qualifications


MINIMUM QUALIFICATIONS:


Enrolled in a Canadian college or post-secondary institution pursuing a degree in Mechanical Engineering 

Demonstrated experience in using at least one high level Industry Standard 3D CAD software package (e.g. CATIA, Pro E, Solidworks, etc.)

Critical thinking and problem-solving abilities

Strong communication skills in English, and be familiar with a range of engineering principles and concepts.

Proactive, results-oriented, self-motivated and willing to be part of a larger team working in collaboration with a group engineers and scientists. 


PREFERRED QUALIFICATIONS:

Hands-on experience and/or understanding of machining tools and equipment, demonstrated in a school, workplace, or home hobby environment

Familiarity with manufacturing processes, and having direct experience in design and build of mechanical or electro-mechanical prototypes (whether from a manufacturing or R&D environment)

Familiarity with CATIA
 

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Інженери (при умові що толкові) потрібні завжди і всюди. Проте без Канадскього досвіду/освіти/сертифікації отримати роботу саме інженера наврядчи вдастся.

Тим не меньше це все вирішується. Просто потрібно бути готовим що цей шлях до інженерства займе десь 2-3 роки (навчання та сертифікація).

Якзо ви хочете бути інденером, і зможете потягнути навчання (і напевно паралельно якусь іншу роботу, так як я розумію дружина і мала дитина), тоді вперед. Якщо прихдете в Онтаріо зразу ПР (Перманентний Резидент) то можете отримати дешевий кредит на навчання.

Все робиться, проте перші 2-3 рокі будуь як мінімум виснажливими.

Ostap Bosak, Regulated Canadian Immigration Consultant, License number: R707276 - Check my license

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

12 минут назад, Micellangelo сказал:

Інженери (при умові що толкові) потрібні завжди і всюди. Проте без Канадскього досвіду/освіти/сертифікації отримати роботу саме інженера наврядчи вдастся.

Тим не меньше це все вирішується. Просто потрібно бути готовим що цей шлях до інженерства займе десь 2-3 роки (навчання та сертифікація).

Якзо ви хочете бути інденером, і зможете потягнути навчання (і напевно паралельно якусь іншу роботу, так як я розумію дружина і мала дитина), тоді вперед. Якщо прихдете в Онтаріо зразу ПР (Перманентний Резидент) то можете отримати дешевий кредит на навчання.

Все робиться, проте перші 2-3 рокі будуь як мінімум виснажливими.

Я ж до чого і веду, - що б отримати роботу інженера,  необхідно пройти сертифікацію і вступити в мафію.  Я до цього готуюсь вже,  маю купу книжок і минулорічних тестів.  Питання в тому,  чи варто воно цих зусиль,  приїхав в Канаду,  - "вибачте,  тут і своїм інженерам роботи немає,  а ще ви тут з далеких далів,  переучуйтесь :)" 

24 минуты назад, KosMoss сказал:

За всю канаду не скажу, но вот прямо сейчас компания (в которой тружусь) ищет например такое:

-----

Description


We are seeking a Mechanical Engineering student to enable design, integration and verification of key technologies on world-class, state-of-the-art analytical instruments. The role is part of the Hardware Product Development team. In this capacity, the candidate will be part of high-performance, multi-disciplinary teams participating in all phases of product development, including product commercialization and concept realization with our engineering and scientific community.  This is a contract position with a duration of approximately 12-16 months, depending on the program and availability.


RESPONSIBILITIES:


Work closely with engineers, manufacturing, and technologists to design, kit, assemble and integrate components and sub-assemblies for R&D-grade test-beds (i.e. mass spec instrumentation)


Evaluate and troubleshoot prototype components and assemblies, including jig & fixture design 


Perform engineering calculations such as tolerance analysis, elements of structural and thermal analyses, etc.


Work with Buyers and Procurement Engineers to source materials, parts, and assemblies from the most appropriate vendors. 


Maintain strict compliance with ISO13485, cGMP, QSR and other applicable Quality Management System standards

#LI-SL1.

 

Qualifications


MINIMUM QUALIFICATIONS:


Enrolled in a Canadian college or post-secondary institution pursuing a degree in Mechanical Engineering 

Demonstrated experience in using at least one high level Industry Standard 3D CAD software package (e.g. CATIA, Pro E, Solidworks, etc.)

Critical thinking and problem-solving abilities

Strong communication skills in English, and be familiar with a range of engineering principles and concepts.

Proactive, results-oriented, self-motivated and willing to be part of a larger team working in collaboration with a group engineers and scientists. 


PREFERRED QUALIFICATIONS:

Hands-on experience and/or understanding of machining tools and equipment, demonstrated in a school, workplace, or home hobby environment

Familiarity with manufacturing processes, and having direct experience in design and build of mechanical or electro-mechanical prototypes (whether from a manufacturing or R&D environment)

Familiarity with CATIA
 

Круто-круто.  А можна ссилочку на це оголошення,  якщо це не комерційна таємниця, звісно :)

Щиро дякую! 

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

1 час назад, Engineers сказал:

А можна ссилочку на це оголошення

https://danaher.taleo.net/careersection/absciex/jobdetail.ftl?job=692312

 

Там ещё несколько других похожих есть, уж не знаю насколько актуальны но думаю что да... Ж)

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Инженеры однозначно нужны и можно хорошо зарабатывать. Но чтобы начать, придется пройти через огонь и медные трубы - доучивание + сертификация.

Любые STEM специалисты в Канаде хорошо могут устроиться если есть мозги и они работают в правильном направлении.

Даже такие сложные в переучивании профессии как врачи за несколько лет начинают работать по специальности если не начинают ныть что все плохо и тяжело, что им все должные и не опускают руки.

Про инженеров на этом форуме было несколько success stories кстати.

Fully vaccinated from COVID-19.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

В 02.04.2019 в 12:27, Engineers сказал:

Зараз для мене основне питання,  - ким я буду там працювати? 

У вас подходящий возраст, прекрасная специальность и опыт работы по специальности, все козыри на руках. Магистр, как я понимаю, у вас есть, и оценки в вузе хорошие, так что вам прямая дорога идти в канадскую аспирантуру, на полную халяву и со стипендией, естественно, вариант люкс, например, вот сюда https://www.ryerson.ca/graduate/programs/mechanical-industrial-engineering/. Можете даже тему для диссертации взять ту же, что на родине. ПР получите автоматом, как бы между делом, а работа после этого проблемой не будет, с руками оторвут, в очередь работодатели выстроятся.

Изменено пользователем alexouvarov

Landed in Canada Nov. 26, 1997

 

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

2 часа назад, alexouvarov сказал:

У вас подходящий возраст, прекрасная специальность и опыт работы по специальности, все козыри на руках. Магистр, как я понимаю, у вас есть, и оценки в вузе хорошие, так что вам прямая дорога идти в канадскую аспирантуру, на полную халяву и со стипендией, естественно, вариант люкс, например, вот сюда https://www.ryerson.ca/graduate/programs/mechanical-industrial-engineering/. Можете даже тему для диссертации взять ту же, что на родине. ПР получите автоматом, как бы между делом, а работа после этого проблемой не будет, с руками оторвут, в очередь работодатели выстроятся.

Воу,  я такий варіант навіть не розглядав :) Дякую,  серйозно вивчу це питання!

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете написать сейчас и зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, авторизуйтесь, чтобы опубликовать от имени своего аккаунта.

Гость
Ответить в этой теме...

×   Вставлено с форматированием.   Вставить как обычный текст

  Разрешено использовать не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отображать как обычную ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставлять изображения напрямую. Загружайте или вставляйте изображения по ссылке.



×
×
  • Создать...